Érdekes kontraszt, hogy Olaszországban egyre több élelmiszeren, leginkább kekszeken és készételeken tüntetik fel, hogy pálmaolaj nélkül készült a termék. Ugyanakkor az egyik legnagyobb olasz édességgyártó cég, a Ferrero, a híres Nutella mágus, töretlenül a gyilkos pálmaolajra esküszik. A tavalyi évben csak az Európai Unióban 7,7 millió tonna pálmaolajat fogyasztottunk. Ennek közel 40%-a található a készételekben és a kozmetikai szerekben, s több mint 60% különböző üzemanyagokban. A pálmaolaj ma a legfogyasztottabb növényi olaj, amelyet többek között a csokoládékban, kekszekben, szappanokban, mosószerekben, kozmetikai szerekben, s a készételek nagytöbbségében megtalálunk.
Sokan kérdezik, hogy mi a baj a pálmaolajjal? Miért beszélek ennyit róla és mi a köze az orángutánokhoz és a tigrisekhez?
Colgate-Palmolive, General Mills, Hershey, Kellog’s, Kraft Heinz, L’oréal, Mars, Mondelez, Nestlé, PepsiCo, Reckitt Benckiser és az Unilever. Kezdjük ezzel a 12 névvel, amelyek korunk egyik legnagyobb természeti katasztrófájához, az indonéziai masszív erdőírtáshoz, napi szinten járulnak hozzá a Greenpeace legfrissebb adatai szerint. Jelenleg, a kiírtott területek 40%-a az indonéz tartományban, Pápuában található, amely a világ egyik leggazdagabb biodiverzitásának ad otthont. Vagyis adott. Ugyanis az elmúlt évtizedek következményeként, ma már, egy masszív, sokáig fent nem tartható, olajpálma-ültetvény négyzetkilométereit láthatjuk, csiripelő madarak és fürge orángutánok helyett.
Ez annyit jelent, hogy az utóbbi 2 évtized alatt egy Magyarország nagyságú, közel 10 millió hektárnyi trópusi erdőt írtottak ki pálmaolajtermesztés céljából csak Indonéziában. Ehhez társul Malajzia, Nigéria, Elefántcsontpart, s több dél-amerikai ország, ahol szintén rohamosan nő a letarolt területek száma.
Jelenleg Malajzia és Indonézia összesen a világ pálmaolaj fogyasztásának 85%-át teszi ki. Ez az óriási százalék magyarázza azt, hogy Borneo, egykor őslakosokkal s páratlan biodiverzitással teli szigete, ma egy mesterséges, széndioxidban és dollárjelekben gazdag területté vált. Miattunk.
Ez a természeti katasztrófa mindaddig távolinak tűnhet, amíg szembe nem jön velünk, egy a buldózerrel szomorúan, de bátran harcoló „orángutánvideó” a Facebookon ; vagy amíg meg nem nézzük a Green című csendes-reális-szívszorító kisfilmet, amely egy orángután utolsó napjait mutatja be. Ebben, a Patrick Rouxel által rendezett filmben láthatunk még egy picit abból a maroknyi természeti csodából, amit a kevesebb, mint 60.000 túlélő orángutánnak hagytak Indonéziában.
A Jane Goodall Intézet is minden erejével azon van, hogy az embereket felvilágosítsa arról, hogy mindannyian orángutángyilkosok vagyunk.
Valamennyien gondolkodás nélkül veszünk müzlit, szappant, sampont, mosószert, Nutellát, kekszeket, tartós kenyeret a boltban. Mindaddig, amíg valaki nem szól, hogy nem jó ez így. Nagyon nem. Mert ugye attól, hogy nem tudjuk a jog- vagy kresz szabályait, attól ugyanúgy megbüntet az állam és a rendőrség is.
Ugyanígy van ezzel a természet is.
Ma ott tartunk, hogy a szupermarketekben található termékek 50%-a tartalmaz pálmaolajat. Ez egy órási szám. És most az olvasók fele azt mondja, hogy ez ellen nem tud mit tenni, ha ennyi mindenbe tesznek. De ez a lusták válasza. És pont ez a célja a fenti bűvös 12-esnek, hogy ne legyen időnk ilyesmire, hogy még a kisbetűs dolgokat is elolvassuk. Rohanjunk, dobáljunk minden szupermarketinget a kosarunkba, paypas-szal fizessünk, és 2 perc alatt süssük meg a már általuk, kedvesen előkészített ételt.
De igenis akarjunk változtatni, mert ők nem fognak! Nem halunk meg sem Milka csoki, sem Nutella, sem Oreo keksz nélkül. Viszont minden Nutellához és minden KitKat szelethez temérdek mennyiségű vér tapad. Tigrisek és orángutánok, madarak, sőt mi több, őslakosok vesztik életüket azért, hogy a sokszor már fölöslegesen, mindenbe beletett pálmaolaj krémesebbé tegye a mogyorókrémet, zsírosabbá a rúzsunkat, és hidratáltabbá a hajunkat.
De miért a pálmaolaj és nem repce vagy akár napraforgóolaj?
Ha multik, akkor pénz, és ha pénz, akkor minden mindegy. Ugye ezt a képletet már jól ismerjük.
A pálmaolaj rendkívül költséghatékony. Egy adott területen tízszer több olajat tudnak termelni ha olajpálma-ültetvényekkel töltik meg, mintha napraforgóval, vagy akár repcével tennék ugyanezt. Ezen felül a fejlődő országoknak rendkívüli jövedelemforrás, a reményeik szerint, soha véget nem érő, pálmaolaj üzlet. Így nem meglepő, hogy a szélsőjobboldali, frissen megválasztott brazíl elnök, Jair Bolsonaro, az esőerdőkben leginkább gazdasági forrást lát, mintsem azt, hogy az országának 61%-át fedi le egy zöld lélegző csoda, amit ma még Amazóniának hívnak.
Ennyi olvasás és papírzsebkendős videó után elhatároztam, hogy nem akarok soha többé azzal a gondolattal lefeküdni, hogy orángutángyilkos vagyok. Levettem a 21. századi szemellenzőt, mert le akartam venni.
Több, mint fél éve tudatosan vásárolok. Csak nyers alapanyagokat veszek, és a számukra legbrutálisabb fegyverrel támadok: gondosan kiválasztott alapanyagokból főzök.
30 perccel többet szánok a bevásárlásra, mert érdekel, mit teszek a kosaramba. Letöltöttem a pálmolaj álneveit, hogy még csak véletlenül se csapjanak be, a direkt érthetetlen, kisbetűs írásaikkal a csomagolásokon.
Természetesen annak is utánajártam, hogy mi lenne, ha repceolajat vagy napraforgó olajat tennének a főbűnösök a leveseinkbe. Nem számítottam erre a válaszra, de állítólag még nagyobb baj lenne. Az említett olajfajták annyira területigényesek, hogy még ennél is több erdőírtással járna ez a szerepcsere. Vagyis ezt állítják a legfrissebb lobbista írások. Ezt még sajnos nem tudom reálisan megítélni és madártávlatból szemlélni. De továbbra is figyelemmel kísérem ezt, a számomra egyik legfontosabb környezeti témát.
Maradjuk a tudatos vásárlásnál és csökkentsük az ún. luxustermékek bevitelét! Fordítsuk meg a csomagolást, kérdezzünk az eladóktól! Legyünk kíváncsiak arra, hogy mit tesznek elénk!
Csak és kizárólag így tudjuk megakadályozni ezt, a minden szempontból káros ételdömpinget, ami nem csak nekünk, de más embereknek, élőlényeknek, és mindenekelőtt a bolygónknak a becsülteknél is gyorsabb halálát jelenti.